Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı?

0
324
yatırım için ev alınır mı - yatırım amaçlı ev almak istiyorum - yatırım için ev almak mantıklı mı - yatırım amaçlı ev almak - yatırım için yurt dışından ev almak - yatırım için ev almanın avantajları - yatırım için ev almanın dezavantajları -

Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı?

Yatırımı ev alarak yapmak her zaman kafaları kurcalayan sorulardan biri olmuştur. Bu soruya verilebilecek cevap ise bazı dezavantajlarına karşın ev almak uzun vadeli kazanç imkanı açısından mantıklı bir seçimdir.

Bir Yatırım Seçeneği

Konut çoğu kez önemli bir yatırım seçeneği olarak karşımıza çıkar. Ev alımı ile kiraya verme gibi opsiyonlarla sürekliliği olan bir nakit akışı sağlayabilir, düzenli bir gelire ulaşabilir ve aynı zamanda uzun vadede kazanç getiren bir yatırım aracına sahip olabilirsiniz. Genel olarak, ev almak suretiyle ya da başka türlü olsun gayrimenkullere yatırım yapma hem çok tercih edilen, hem de az risk taşıyan güvenli yatırım araçlarıdır. Ayrıca birçok avantajı vardır.

Ev Almanın Avantajları Neler Olabilir?

Finansal planlamaların yapılması aşamasında, ev alımı her zaman önemli bir seçenek olarak bulunur. Uzun vadeli hedefler konusunda da oldukça mantıklı bir seçim niteliği taşır.

Peki, ev almanın sağladığı avantajlar nelerdir, kısaca;

  • Daha fazla müdahale olanağı
  • Daha az risk,
  • Düzenli gelir imkanı,
  • Enflasyon riskine karşı koruma şeklinde sıralanıp özetlenebilecek bu avantajları biraz daha yakından inceleyelim.

Yenileme ve tadilat gibi seçeneklerle evinize müdahale ederek değer artışı sağlayabilirsiniz, bu size yatırımınıza daha fazla müdahale olanağı sağlar. Yatırım amaçlı aldığınız evinizi kiraya vermek suretiyle, her ay devamlı ve düzenli bir nakit akışı elde edersiniz. Bir çok yatırım aracına göre, ev alarak daha az risk edinirsiniz. Enflasyon karşısındaki dayanıklılığı da yatırım amaçlı ev almanız için önemli bir başka neden olarak karşınıza çıkar.

yatırım için ev alınır mı - yatırım amaçlı ev almak istiyorum - yatırım için ev almak mantıklı mı - yatırım amaçlı ev almak - yatırım için yurt dışından ev almak - yatırım için ev almanın avantajları - yatırım için ev almanın dezavantajları -

Nasıl Bir Ev Alınmalı?

Yatırım amaçlı ev satın alırken en başta dikkat edilmesi gereken husus, ani değerlenme imkanı olup olmaması hususudur.

Örneğin alacağınız evin yakınına yapılacak önemi bir tesis, ulaşım imkanlarına yakınlık gibi detaylar evinize daha fazla değer kazandıracaktır. Alacağınız ev için konum yani bulunduğu yerde önemli bir başka husustur. Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yerlere yakınlık ve iyi bir mahalde bulunması artı değerlerdir. Ayrıca ev alırken, ekstra masraf yapmanızı gerektirecek bir durumu olup olmadığını da iyi incelemelisiniz.

Ev Almanın Dezavantajı Nedir?

Ev almanın en büyük dezavantajı mülkü nakit paraya dönüştürmede yaşanacak kısmi zorluk olarak gösterilebilir. Malumdur ki bir evi satmak uzun zaman alabilir. Bu şekilde yatırım için ev almak mantıklı mı sorusuna verilebilecek cevap çok sayıda avantaja sahip olması gözetilerek, evet olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz