Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

1
331
Kredi notu ne zaman güncellenir - kredi notu hangi değerler arasındadır - Kredi notu hangi müşteriler için belirlenir - kredi notu neye göre belirlenir - kredi notu ne zaman ve neye göre güncellenir - findeks kredi notu ne zaman güncellenir - banka kredi notu ne zaman güncellenir

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bir puanlama ve analiz sistemi olan findeks sistemi, kişinin kredi notunu belirlemektedir. Bankaların tutmuş olduğu verilere göre belirlenen bu kredi notları, müşterinin risk durumunun da analiz edilmesini sağlamaktadır. Kredi notu düşük olduğu için risk arz eden birisinin kredi çekebilmesi, kredi kartı çıkartabilmesi neredeyse imkânsızdır.
Bu yüzden bankalarla kredi ilişkisi kurmak isteyen bir müşteri için kredi notu oldukça önemlidir. Peki, kredi notu güncellenir mi? Kredi notu hangi durumlarda yenilenir? Kredi notu ne zaman güncellenir? Gibi merak edilen tüm soruları bu yazımızda derledik.

Kredi Notu Hangi Müşteriler İçin Belirlenir?

Kredi notu, son 5 yıl içerisinde herhangi bir banka üzerinden kredi çeken, kredili mevduat hesabı kullanan ya da kredi kartı çıkartmış her müşteri için belirlenmektedir. Kredi notunun belirlenmesi için bir diğer önemli ölçütte, kişinin 18 yaşından büyük olmasıdır. Sadece banka kartına sahip müşterilerin, kredi notu bulunmamaktadır.

Kredi Notu Hangi Değerler Arasındadır?

Kredi notu, 1 ile 1900 arasında belirlenen puanlarla ölçülmektedir. 1 ile 699 arasında bir puana sahip müşteriler en riskli grup olarak adlandırılmaktadır. En riskli grupta bulunan müşteriler, ödemelerini zamanında yapmayan, ödenmemiş borçları bulunan kişilerdir ve bankalara yapacakları kredi başvuruları olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. 700 ile 1099 arasında bir puana sahip müşteriler ise az riskli grubuna girmektedir. 1100 ve 1499 arası orta riskli, 1500 ve 1699 arası iyi, 1700 ve 1900 arası ise çok iyi olarak belirlenmiş kredi notlarıdır.

Kredi Notları Neye Göre Belirlenmektedir?

Bir kişinin belgeleyebildiği gelir bilgisi, daha önce bankalardan kullanmış olduğu kredi kartları ile borç ödeme geçmişi kredi notunun belirlenmesinde en önemli kıstasladır. Fakat kredi notunun belirlenmesinde daha farklı kıstaslarda mevcut olabilmektedir.

Kredi notu ne zaman güncellenir - kredi notu hangi değerler arasındadır - Kredi notu hangi müşteriler için belirlenir - kredi notu neye göre belirlenir - kredi notu ne zaman ve neye göre güncellenir - findeks kredi notu ne zaman güncellenir - banka kredi notu ne zaman güncellenir

Kredi Notu Ne Zaman Ve Neye Göre Güncellenir?

Pek çok kişinin merak ettiği soru, kredi notunun ne zaman güncellendiğidir. Kredi notları, genelde aylık olarak güncellenmektedir. Fakat kişinin kredi notu 3 gün içerisinde de güncellenebilir ya da yıllarca aynı kalabilir. Müşterilerin, bankalar üzerinden yaptığı her kredi işlemi kredi notunu etkilemektedir.

Peki, kredi notunu arttırabilmek için neler yapılmalıdır?

  • Kredi kartı borçlarının ve kredi taksitlerinin her ay düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunun artmasında büyük bir etkendir.
  • Kredi Kartı borcunun asgari tutarı yerine, net aylık tutarının ödenmesi kredi notuna olumlu etki etmektedir.
  • Faturalara otomatik ödeme talimatı vermek, kredi notunun yükselmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden sık sık başvuruda bulunmamak gerekmektedir.

Kredi notunu arttırmak isteyen müşteriler, bu maddelere dikkat etmelidir. Ödemelerini geciktirmeden ve düzenli olarak yapan müşterilerin kredi notları genellikle aylık periyotlar şeklinde yükselmektedir. Müşteriler kredi notlarını, findeks üzerinden ya da bankalar aracılığıyla belirli bir ücret ödeyerek öğrenebilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz