Kredi İçin Kefil Olmak Ne Demektir?

0
70
Kredi İçin Kefil Olmak Ne Demektir, kefil nedir, kefil olmak, aileden birine kefil olmak, akrabaya kefil olmak, kefil ne demek, kefil olunan kişi borcunu ödemezse ne olur, kefil olmanın dezavantajları, neden kefil olunmamalı

Kredi İçin Kefil Olmak Ne Demektir? 

Günümüzde birçok kişi Bankalar ile kredi ilişkisine girmiştir. Kredi kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Her Bankanın kredi politikası ayrı olsa da aslında aşağı yukarı kredi kuralları bellidir. Eğer bir Bankadan kredi alacak iseniz ve Banka sizden kefil istemiş ise bu ne anlama geliyor açıklamasını yapalım.

Kefil Olmak Nedir?

Kredi Çekmek için Banka sizden kefil bulmanızı talep etti ise, bunun için ilk yapmanız gereken maaşı olan bir tanıdığınızı bulmak olmalıdır. Kefil, krediyi siz ödemediğiniz durumda kendi üzerine alır yani sizin ödemekle yükümlü olduğunuz tüm tutar kefil için de geçerlidir.

Kredi İçin Kefil Olmak Ne Demektir - kefil nedir - kefil olmak - aileden birine kefil olmak - akrabaya kefil olmak - kefil ne demek -  kefil olunan kişi borcunu ödemezse ne olur - kefil olmanın dezavantajları - neden kefil olunmamalı - kefil olmanın sorumlulukları - kimler kefil olabilir

Kimler Kefil Olabilir, Sorumlulukları Nelerdir?

Kefil olabilmek öncelikli olarak sigortanızın olması şarttır. Maaşlı bir çalışan iseniz ve birine kefil olmak için Bankada bulunuyor iseniz Banka sizin maaş ve sigorta dökümünüzü görmek isteyecektir. Bu belgelerde bir sorun bulunmuyor ise Banka sicilinize bakılır yani kefilin diğer Bankalardaki ödeme performansı ve son bir yıl içerisindeki ödeme durumu oldukça önemlidir. Eğer kefilin gecikmeli ödemeleri var ise ya da daha önce kanuni takibe düşmüş açık ya da kapalı bir kaydı var ise kefilliği kabul edilmez.

Kefil, kredi borçlusu gibi tüm sorumlulukları kendi üzerine almaktadır. Kredi borçlusu herhangi bir sebepten dolayı kredi borcunu ödeyemez ise gecikmelerde bile kefil aranarak kredi taksitleri talep edilir. Yasal süre sonunda hala kredi tutarları ödenmemiş ise kefil için de kanuni takip işlemleri başlatılır ve icra dosyası açılır. Yani kredi borçlusunu kapsayan her türlü işlem kefili de yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle bir başkasına kefil olurken çok dikkatli olmalı, mümkünse hiç kefil olmamalısınız. Zaten günümüzde yasaların getirmiş olduğu güzel bir zorunluluk bulunuyor.

Kredi İçin Kefil Olmak Ne Demektir - kefil nedir - kefil olmak - aileden birine kefil olmak - akrabaya kefil olmak - kefil ne demek -  kefil olunan kişi borcunu ödemezse ne olur - kefil olmanın dezavantajları - neden kefil olunmamalı - kefil olmanın sorumlulukları - kimler kefil olabilir - kefil olmadan önce bilinmesi gerekenler

Eğer evli bir kişi kefil olacak ise bu kişinin eşinden muvaffakatname talep ediliyor. Yani bir kişi evli ise eşinin rızası olmadan kefil olamıyor. Bu belge alınmadan bir kefillik ilişkisine girmiş ise bu durumda Banka zor durumda kalarak yasal açıdan gerekli evrakları tamamlamak yükümlülüğü doğacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz