Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

0
317
birikim hesabı nedir - birikim hesabı nasıl açılır - birikim hesabı avantajları - birikim hesabı dezavantajları - birikim hesabı

Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır 

Bankalar birçok ürün ile müşterilerine faydalı olabilmeyi amaçlamaktadırlar. Ürünler hem müşterinin işini kolaylaştırmakta hem de bankanın ürün satışını arttırmaktadır. Birikim hesabı da bu ürünlerin başında gelmektedir. Peki birikim hesabı nedir ve nasıl açılır?

Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Birikim hesabı adı üstünde birikim yapabilmek için açılan bir hesaptır. Bu hesap sayesinde belirli tutarlarda birikim yapabilme imkanı elde edebilirsiniz. Bu tarz hesaplar manuel birikim yaptırdığı gibi otomatik olarak birikim de yaptırabilmektedir. Birikim hesapları tl, döviz ya da altın şeklinde olabilmektedir. Bütçenize göre ödeme durumunuzu kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Birikim hesaplarında amaç uzun vadede gerçekten birikim yapabilmenizdir. Para biriktiremiyorum şeklinde yakınmalarınız var ise birikim hesabı tam size göre bir hesap olabilir. Düzenli bir gelirinizin olması durumunda birikim miktarınızı arttırarak belirli bir süre sonunda daha ciddi bir birikim elde edebilirsiniz. Birikim hesabı açtırmak için çalıştığınız bankanın şubesine gitmeniz yeterlidir. Eğer banka içerisinde eksik bir evrağınız yok ise internet bankacılıklarından da dilediğiniz şekilde birikim hesabı açmanız mümkün oluyor.

birikim hesabı nedir - birikim hesabı nasıl açılır - birikim hesabı avantajları - birikim hesabı dezavantajları - birikim hesabı

Birikim Hesabı Avantajları

Birikim hesaplarının uzun vadede çok sayıda avantajı bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dilediğiniz tutarda birikim yapabilirsiniz
  • Dilediğiniz zaman biriktirdiğiniz tutarı çekebilirsiniz
  • Dilediğiniz para biriminde açabilirsiniz
  • Birikim hesaplarından ek bir kesinti söz konusu olmaz
  • Dilediğiniz zaman mobil ya da internet bankacılığından birikim tutarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Her bankanın birikim hesabı uygulaması farklı olabilmektedir. Ancak genel hatları ile birikim hesabının mantığı bu şekildedir. Bazı bankalar maaş müşterilerine özel kampanyalar düzenleyerek belirli bir tutarı birikim hesabı açmaları halinde müşterilerin hesaplarına aktarırlar. Bu da dediğimiz gibi bankaların uygulama değişikliğidir. Yaşınız genç ise ve düzenli bir işiniz var ise her ay ufak bütçelerle birikim hesabı açmanız sizin için faydalı olacaktır. Hatta manuel hesap yerine otomatik birikim hesabı açtırırsanız otomatik olarak kredi kartınızdan ya da hesabınızdan dilediğiniz tutar birikim hesabınıza aktarılacaktır. Baz bankalar birikim tutarı üzerinden belirli bir kesinti uygulayabilmektedir. Bu nedenle hesap açmadan önce bu hesabın şartlarını çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz